A tűz elleni védekezésről, a műszaki mentésről és a tűzoltóságról szóló 1996. évi XXXI. törvény szerint a tűz (tűzeset) az az égési folyamat, amely veszélyt jelent az életre, a testi épségre vagy az anyagi javakra, illetve azokban károsodást okoz.
A jogszabály szerint aki tüzet vagy annak közvetlen veszélyét észleli, köteles azt haladéktalanul jelezni a hívásfogadó központnak, a katasztrófavédelmi igazgatóság műveletirányító ügyeletének vagy a tűzoltóságnak, vagy ha erre nincs lehetősége, a rendőrségnek vagy a mentőszolgálatnak, illetőleg a települési önkormányzat polgármesteri hivatalának.
A törvény hatálya alá tartozók a tűz jelzéséhez, a segítségkéréshez híradási eszközüket kötelesek rendelkezésre bocsátani, szükség esetén járműveikkel segítséget nyújtani.
A központi segélyhívó szám a 112. Ide van átirányítva a tűzoltóság 105-ös és a rendőrség 107-es segélyhívószáma. A mentők 104-es segélyhívószáma Budapest és Pest megyei kivételével szintén a 112-re van átirányítva.
2016 második féléve óta – szolgáltatótól függetlenül – a lakosság számára végzett kéményseprőipari tevékenység ingyenes.
Azon ingatlanok számára nem ingyenes a kéményellenőrzés, amely ingatlanok nem tartoznak a 2015. évi CCXI. törvényben rögzített ingyenes kategóriába. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy minden olyan ingatlan díjfizetésre kötelezett, amely tulajdonosa nem természetes személy (magánszemély) vagy, amelybe gazdálkodó szervezet (beleértve az egyéni vállalkozót is) székhelye, telephelye vagy fióktelepe van bejelentve.
- január elsejétől az egylakásos épületek – jellemzően a családi házak – tulajdonosai és használói a kéményseprőipari szolgáltató munkavégzési menetrendjétől függetlenül, a nekik leginkább megfelelő időpontra maguk kezdeményezik égéstermék-elvezetőjük (kéményük) rendszeres biztonsági felülvizsgálatát.
A szilárd tüzelésű berendezésekhez kapcsolódó égéstermék-elvezetők esetében évente, a gázüzemű és a zárt rendszerű tüzelőberendezésekhez kapcsolódó kémények vagy kéményrendszerek esetén kétévente javasolt az ellenőrzés elvégeztetése.
A szén-monoxid visszaáramlás kockázatát megelőzéssel lehet minimalizálni. A megelőzés legfontosabb része a kémények rendszeres ellenőrzésének lehetővé tétele, illetve tüzelőberendezéseink éves karbantartása. Amennyiben ezeket az óvintézkedéseket megtettük, és olyan tüzelő-fűtő berendezést használunk, mely ezt indokolja, akkor érdemes egy vagy több szén-monoxid vészjelzőt felszerelni az ingatlanban.
A szolgáltatást az alábbi lehetőségek bármelyikén meg lehet rendelni:
https://kemenysepres.katasztrofavedelem.hu/ugyfelszolgalat honlapon keresztül, vagy a e-mailben, levelét a Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. címre küldve vagy postai úton a BM OKF GEK részére címzetten, 1903 Budapest, Pf.: 314. címre küldve, illetve telefonon a 1818-as ingyenesen hívható központi telefonszámon a 9-es, majd az 1-es melléket tárcsázva a jelentkező ügyintézőnél.
A díjfizetésre kötelezettek a „somogy.katasztrofavedelem.hu/25360/kemenysepres” oldalon találják meg a szolgáltató szervezetek elérhetőségét, melyek közül szabadon választhatnak.